Kategorie

OBEJMA RURY KANALIZACYJNEJ WEWNĘTRZNEJ

Obejma rury kanalizacyjnej – zastosowanie i montaż

Obejma na rury służy do mocowania rur kanalizacyjnych w pionie i w poziomie. Obejmy montuje się do podłoża np. ściany lub stropu przy użyciu kołków rozporowych, wkrętów lub śrub z podkładką. Są one stosowane praktycznie we wszystkich typach instalacji z tworzyw sztucznych. Piony powinny być zamocowane w dwóch miejscach: pod stropem (mocowania stałe) i w połowie piętra (przesuwne). Obejma nie może za ciasno przylegać do rury, aby ta mogła się wewnątrz niej swobodnie przesuwać.

Na pionach, na każdej kondygnacji, należy zapewnić jedną obejmę stałą montowaną pod kielichem rury przy podłodze, ewentualnie przy lub na trójniku; oraz jedną obejmę przesuwną na rurze, mniej więcej 1-2 m powyżej obejmy stałej. Stały uchwyt stanowi nieruchomy punkt zamocowania instalacji. Uchwyt przesuwny umożliwia z kolei swobodne wydłużanie instalacji. Prawidłowo rozmieszczone podpory są niezbędne do kompensacji wydłużeń termicznych. W celu zapewniania instalacji możliwości swobodnego wydłużania się należy zrobić szczelinę dylatacyjną dla każdego co najmniej prostego odcinka instalacji, który ma co najmniej 2 m długości. Mowa w tym przypadku o rurach bez połączeń za pomocą trójników czy kolanek. Szczelinę dylatacyjną tworzy się poprzez wysunięcie bosego końca rury z kielicha kształtki o 10 mm.

Dobrą praktyką jest wcześniejsze zaznaczenie trasy rurociągu i przygotowanie wstępnie otworów w tych miejscach, w których zamierzamy zamocować dany odcinek rury. W jakich odległościach należy mocować obejmy rur? Maksymalne odległości zależą od średnicy rury oraz temperatury pracy – im wyższa temperatura, tym bliżej siebie powinny być zamocowane obejmy. Z kolei im większa średnica rury, tym większe mogą być odległości między obejmami. Przykładowo obejmy rur 75 mm montujemy „gęściej” niż obejmy rur 110 mm.

Czytaj więcej

Rodzaje obejm do rur

Wśród najczęściej spotykanych obejm do rur możemy wymienić obejmy stalowe z okładziną tłumiącą oraz obejmy do rur plastikowe. Uchwyt CO z gumą może być zamykany tradycyjnie na dwie śruby lub posiadać system szybkiego zamknięcia (wówczas umożliwia wygodne zamknięcie przy użyciu jednej ręki). Okładzina może być wykonana z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Wewnętrzna powierzchnia wykładziny może być zarówno wyprofilowana, jak i zupełnie gładka.

Z kolei obejma plastikowa montowana jest do ściany lub podłoża najczęściej za pomocą kołków szybkiego montażu. Niektóre obejmy do rur tego typu są wyposażone w specjalne adaptery, umożliwiające montaż kilku obejm koło siebie na przeznaczonej do tego celu szynie lub listwie ze specjalnymi otworami.

Obejmy do rur tworzące podpory stałe i przesuwne

Obejma rury 40 lub o innej dowolnej średnicy może tworzyć podporę stałą lub podporę przesuwną. Jeżeli chodzi o podporę stałą, zadaniem obejmy jest usztywnienie rury w miejscu mocowania, tak by nie mogła się ruszać w żadnym kierunku. W ten sposób rurociąg zostanie podzielony na odcinki i zostanie zapewniona kompensacja. Warto tak zaplanować rozmieszczenie punktów stałych, aby zachodziła naturalna kompensacja wynikająca z przebiegu trasy rurociągu. Podporę stałą możemy uzyskać, zakładając obejmy na trasie załamania rurociągu lub w miejscu rozgałęzienie instalacji lub przez mocne skręcenie obejmy.

Z kolei zadaniem podpory przesuwnej jest ograniczenie ruchu poprzecznego rurociągu, tak aby przesuwał się on tylko w kierunku wzdłużnym. Podpory tego rodzaju powinno się rozmieszczać w odpowiedniej odległości od utwierdzenia, aby umożliwić kompensację danego odcinka rurociągu. Jak uzyskać podporę przesuwną? Jednym ze sposobów jest montaż obejmy na izolacji. Ponadto można podeprzeć rurę na podwieszeniu elastycznym, takim jak linka lub łańcuszek lub delikatnie dokręcić obejmę rury 50 lub o innej średnicy, umożliwiając tym samym przemieszczanie się wzdłużne.

Obejmy rur o różnych średnicach

W naszym internetowym sklepie Plastmetix.pl znajdziesz obejmy do rur o rozmaitych średnicach, od szerokich, takich jak obejma rury 110, przez średnie, np. obejma rury 50, po małe (obejma rury 32). Zasada doboru obejmy na rury jest prosta: najważniejszym czynnikiem decydującym jest tu zewnętrzna średnica rury. Zatem do rury o średnicy 75 mm dobieramy obejmę rury 75, do rury o średnicy 40 mm obejmę rury 40 itd.

Obejmy do rur w sklepie Plastmetix sprzedawane są wraz z kołkiem montażowym oraz wkrętem, co zapewnia stabilne i trwałe mocowanie rur. Do wyboru mamy m.in. obejmy wykonane z polipropylenu, odporne na uszkodzenia mechaniczne, które posłużą przez długi czas. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na obejmę do rury 110 czy obejmę do rury 32 – możesz mieć pewność, że produkty Plastmetix Cię nie zawiodą. Jesteśmy obecni na rynku od ponad trzydziestu lat, możesz mieć więc pewność, że znamy się na kanalizacji i oferujemy swoim Klientom tylko solidne i nowoczesne rozwiązania, gwarantujące niezawodne działanie instalacji kanalizacyjnej przez wiele lat. Zaufaj naszemu doświadczeniu, a na pewno się nie zawiedziesz. Wszystkich zainteresowanych ofertą naszego sklepu zapraszamy do kontaktu.

Jest 7 produktów.

Pokazano 1-7 z 7 pozycji

KANALIZACJA WEWNĘTRZNA

OBEJMA 110 SZARA

1,77 zł

 Dane techniczne:

·         Materiał wykonania: Polipropylen

·         Wymiar: 110

·         Zastosowanie: Kanalizacja wewnętrzna

·         Kolor: Szara

·         Norma: PN-EN 1451-1

Dostępność Dostępne

KANALIZACJA WEWNĘTRZNA

OBEJMA 32 BIAŁA

0,98 zł

 Dane techniczne:

·         Materiał wykonania: Polipropylen

·         Wymiar: 32

·         Zastosowanie: Kanalizacja wewnętrzna

·         Kolor: Biały 

·         Norma: PN-EN 1451-1

Dostępność Dostępne

KANALIZACJA WEWNĘTRZNA

OBEJMA 40 BIAŁA

1,28 zł

Dane techniczne:

·         Materiał wykonania: Polipropylen

·         Wymiar:40

·         Zastosowanie: Kanalizacja wewnętrzna

·         Kolor: Biały 

·         NormaPN-EN 1451-1

Dostępność Dostępne

KANALIZACJA WEWNĘTRZNA

OBEJMA 50 SZARA

1,28 zł

 Dane techniczne:

·         Materiał wykonania: Polipropylen

·         Wymiar: 50

·         Zastosowanie: Kanalizacja wewnętrzna

·         Kolor: Szara

·         Norma: PN-EN 1451-1

Dostępność Dostępne

KANALIZACJA WEWNĘTRZNA

OBEJMA 75 SZARA

1,67 zł

 Dane techniczne:

·         Materiał wykonania: Polipropylen

·         Wymiar: 75

·         Zastosowanie: Kanalizacja wewnętrzna

·         Kolor: Szary

·         Norma: PN-EN 1451-1

Dostępność Dostępne