Kategorie

ZASUWA BURZOWA

Zasuwa burzowa wewnętrzna – do czego służy?

Zadaniem zasuwy burzowej wewnętrznej jest zabezpieczenie pomieszczeń znajdujących się na najniższych kondygnacjach przed zalaniem spowodowanym wstecznym przepływem ścieków, które może nastąpić podczas obfitych opadów lub gwałtownych roztopów. Zasuwa burzowa wyposażona jest w poruszające się wahadłowo klapy, które zostają zamknięte, kiedy objętość ścieków w instalacji gwałtownie przekroczy jej normalną przepustowość, o co nietrudno w czasie ulewy. Odcinając dopływ wody z kanalizacji domu, zasuwa burzowa chroni budynek przed wstecznym przepływem powodującym zalanie.

Wybicie ścieków w piwnicy czy garażu to nic przyjemnego – niesie za sobą nie tylko straty materialne, także duży stres dla wszystkich domowników oraz konieczność usunięcia ścieków, które przedostały się do pomieszczenia. Na zalanie szczególnie narażone są domy, których kanalizacja podłączona jest do sieci ogólnospławnych, a także budynki wyposażone w instalację kanalizacji deszczowej. Dlatego dla własnego komfortu i spokoju warto zamontować zasuwę burzową. Warto wspomnieć, że do stosowania urządzeń przeciwzalewowych zobowiązuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Czytaj więcej

Ponadto zasuwa burzowa wewnętrzna, określana również jako kanalizacyjny zawór zwrotny, uniemożliwia szczurom i innym gryzoniom dostanie się do wnętrza budynku poprzez rury kanalizacyjne. Chroni także przed przedostawaniem się do domu nieprzyjemnych zapachów z instalacji kanalizacyjnej.

Dużą zaletą zasuw burzowych jest fakt, że nie wymagają one zasilania zewnętrznego, działają w pełni automatycznie. Z powodzeniem mogą zastąpić rewizję montowaną przy wyjściu instalacji kanalizacyjnej z budynku.

Rodzaje zasuw burzowych – jaki zawór wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje zasuw burzowych. W sklepie Plastmetix oferujemy kanalizacyjne zawory zwrotne o różnej średnicy, np. zasuwę burzową 75 czy zasuwę burzową 50. Jakie inne rodzaje zasuw są dostępne na rynku?

  • Zasuwa burzowa jednoklapowa to najbardziej popularne urządzenie tego typu. Alternatywą dla tego rodzaju urządzenia są zasuwy burzowe dwuklapowe, wyposażone w dodatkową klapę zapewniające skuteczniejszą ochronę.
  • Zasuwa burzowa pionowa przeznaczona jest do instalacji, w których montaż kanalizacyjnego zaworu zwrotnego możliwy jest jedynie na rurze pionowej.
  • Zasuwa burzowa końcowa rozwiąże problem przedostawania się szczurów lub innych gryzoni przez rury kanalizacyjne do domu.
  • Zasuwa burzowa z pompą okaże się pomocna, gdy ścieki zaczną napływać pomimo automatycznego zamknięcia się klapy. W takim przypadku pompa zasysa ścieki, chroniąc przed zalaniem budynek.
  • Zasuwa burzowa 50 znajduje zastosowanie w instalacjach kanalizacji sanitarnej, w której nie ma możliwości montażu kanalizacyjnego zaworu zwrotnego chroniącego cały budynek.

Duże zasuwy burzowe, np. zasuwa burzowa dn75 lub zasuwa burzowa 110 pionowa mogą ochronić duże powierzchnie, takie jak cały budynek lub nawet osiedle.

Według innego podziału możemy wyróżnić zasuwy burzowe do ścieków z fekaliami oraz te do ścieków bez fekaliów. Zasuwy burzowe pierwszego typu są wyposażone w samoczynny system zamykania. Z kolei zawory burzowe do ścieków bez fekaliów zamykana jest przy pomocy siłownika.

Masz wątpliwości, jaki zawór burzowy wybrać? Czy zasuwa burzowa 75 okaże się wystarczająca, czy też lepiej postawić na zasuwę burzową dn110? Skontaktuj się z obsługą sklepu Plastmetix – zadzwoń lub wyślij wiadomość e-mail – nasi specjaliści pomogą Ci wybrać produkt najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Montaż zasuwy burzowej

Zasuwę burzową zazwyczaj montuje się na poziomym przewodzie odpływowym (chyba że mamy do czynienia z zasuwą burzową pionową), zbierającym ścieki ze wszystkich pionów w budynku. Można również zamontować małą zasuwę burzową 50 na rurach przy pojedynczych sanitariatach. Często stosuje się je również w studzienkach rewizyjnych betonowych lub wykonanych z tworzyw sztucznych. Inne możliwe miejsca montażu zasuwy burzowej to wpusty podłogowe, a także natryski usytuowane poniżej poziomu zalewania. Niezależnie od umiejscowienia zaworu zwrotnego, musi on być zamontowany poza strefą przemarzania.

Podczas montażu zasuwy burzowej 110 czy o innej dowolnej średnicy należy pamiętać, by zapewnić do niej swobodny dostęp. Ułatwi to okresowy przegląd urządzenia oraz – jeśli zajdzie taka potrzeba – umożliwi ewentualne prace konserwacyjne.

Nie należy umieszczać zasuwy burzowej na głównej rurze kanalizacyjnej, ponieważ w przypadku zadziałania zaworu zwrotnego przy równoczesnym używaniu odbiorników kanalizacyjnych na piętrach powyżej dojdzie do wewnętrznego zalania pomieszczeń, przecież zasuwa burzowa miała zabezpieczać. Montaż zasuwy burzowej najlepiej powierzyć profesjonalistom. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na zasuwę burzową 110 pionową czy też wybierzesz inny rodzaj zasuwy, doświadczeni fachowcy nie będą mieć problemu z jej zamontowaniem.

Jest 2 produktów.

Pokazano 1-2 z 2 pozycji

KANALIZACJA WEWNĘTRZNA

ZASUWA BURZOWA 50

48,22 zł

Dane techniczne:

·         Materiał wykonania: Polipropylen

·         Wymiar: 50

·         Zastosowanie: Kanalizacja zewnętrzna

·         Kolor: Szary

·         Norma: PN-EN 13564

 

Dostępność Dostępne

KANALIZACJA WEWNĘTRZNA

ZASUWA BURZOWA 75

96,27 zł

Dane techniczne:

·         Materiał wykonania: Polipropylen

·         Wymiar: 75

·         Zastosowanie: Kanalizacja zewnętrzna

·         Kolor: Szary

·         Norma: PN-EN 13564

 

Dostępność Dostępne